MASAŻ KRĘGOSŁUPA, KĘGARSTWO, NASTAWIANIE KRĘGOSŁUPA, RWAKULSZOWA 606998116

Trzy Diamenty - Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa

Przemysław Rybczyński
specjalista naturalnych terapii kręgosłupa

Terapeuta Chiropraktyk dyplomowany
Członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich

Kontakt

tel.: 606-998-116

e-mail: trzydiamenty@o2.pl

Gabinet:
ul. Nagietkowa 33
60-175 Poznań

Czynne :
Od Poniedziałku do Środy

W GODZ.
10.00 - 15.00

REJESTRACJA WYŁĄCZNIE TELEFONICZNA
OD GODZ. 9.00

Masaż kręgosłupa
Poznań

Trzy Diamenty - Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa
Przemysław Rybczyński – specjalista naturalnych terapii kręgosłupa

Terapeuta Chiropraktyk dyplomowany
Członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich

„DYSK” KRĄŻEK MIĘDZYKRĘGOWY KRĘGOSŁUPA

Krążek międzykręgowy tworzą dwie zasadnicze części – jądro galaretowate wypełniające jego centralną część i prścień włóknisty stanowiący jego obwodowe ograniczenie. Z punktu widzenia rozwoju ontogenetycznego- jądro galaretowate tworzy się z pozostałości struny grzbietowej kręgowców powstającej już około 19 dnia po zapłodnieniu. Tak więc krążek międzykręgowy można z powodzeniem uznać za organ embriologicznie starszy niż mózg i serce.

Ciekawym jest fakt, że strukturę komórkową struny grzbietowej w jądrze miażdżystym można śledzić aż do końca okresu płodowego, a nawet krótko po urodzeniu. Następnie zachodzi proces śluzowej degeneracji i formuje się właściwy skład i konsystencja jądra galaretowatego.

Z kolei pierścień włóknisty powstaje z gęsto ułożonych komórek mezenchymalnych pochodzących ze sklerodermy somitów już około 20 dnia po zapłodnieniu. Część dogłowowa tych komórek tworzy pierścień włóknisty, a część doogonowa trzony kręgów. W miarę rozwoju komórki tworzące pierścień zatracają swój owal, stają się podłużne i ułożone w sposób uporządkowany tworząc spiralne warstwy wzmacniające konstrukcję krążka

Od strony trzonu kręgowego krążek przymocowany jest wyjątkowo stabilnymi włóknami do specjalnie przystosowanej do tego połączenia cienkiej strefy chrząstki szklistej tzw. Płytki granicznej kręgu, a specjalnie wzmocnione włókna tzw. pasma Sharpey’a zapewniają wyjątkową stabilność połączeniu krążek-trzon .

O wytrzymałości tego połączenia świadczy choćby obraz złamań awulsyjnych kręgów, gdzie podczas działania sił dystrakcji łatwiej pęka sama kość niż przyczep krążka. Zarówno od strony przedniej jak i tylnej krążek jest dodatkowo stabilizowany przez pasma więzadeł podłużnych przedniego i tylnego, których włókna przenikają się wzajemnie z pasmami pierścienia włóknistego.

Jądro galaretowate zajmujące 40% objętości krążka zwiera histologicznie luźną tkankę łączną, szczątki struny grzbietowej, komórki chrzęstne, a biochemicznie proteoglikany, glikozaminoglikany i wodę w proporcji do 90% masy przy urodzeniu z czasem tracąc ją do wartości 70 %. Pierścień włóknisty zajmujący pozostałe 60% objętości krążka zbudowany jest w włókien kolagenu typu I i II.

U noworodków krążek posiada szczątkowe ukrwienie zachowane od strony trzonów kręgowych wnikające przez otwory w płytce granicznej (lamina cribrosa), zaś z czasem traci je i odżywia się jedynie na drodze dyfuzji między obszarami o różnej osmolarności. Nie istnieje również unerwienie wewnętrznej części krążka, jedynie obwodowa część posiada unerwienie czuciowe z gałęzi oponowych nerwów rdzeniowych .

Na podstawie – Fakty i mity „nastawiania dysku” cz.2 Piotr Godek

POLECAM i ZAPRASZAM

Przemysław Rybczyński

Terapeuta dyplomowany Chiropraktyki McTimoney-Corley’a
członek Stowarzyszenia Chiropraktyków  Polskich
TRZY DIAMENTY – GABINET  TERAPII NATURALNYCH CHIROPRAKTYKI KRĘGOSŁUPA
UL.NAGIETKOWA 33 POZNAŃ
tel.606998116

http://www.chiropraktyka-poznan.pl
ww.masaz-kregoslupa-poznan.pl/blog/referencje/

 

Dodaj komentarz