MASAŻ KRĘGOSŁUPA, KĘGARSTWO, NASTAWIANIE KRĘGOSŁUPA, RWAKULSZOWA 606998116

Trzy Diamenty - Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa

Przemysław Rybczyński
specjalista naturalnych terapii kręgosłupa

Terapeuta Chiropraktyk dyplomowany
Członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich

Kontakt

tel.: 606-998-116

e-mail: trzydiamenty@o2.pl

Gabinet:
ul. Nagietkowa 33
60-175 Poznań

Czynne :
Od Poniedziałku do Środy

W GODZ.
10.00 - 15.00

REJESTRACJA WYŁĄCZNIE TELEFONICZNA
OD GODZ. 9.00

Masaż kręgosłupa
Poznań

Trzy Diamenty - Gabinet Terapii Naturalnych Chiropraktyki Kręgosłupa
Przemysław Rybczyński – specjalista naturalnych terapii kręgosłupa

Terapeuta Chiropraktyk dyplomowany
Członek Stowarzyszenia Chiropraktyków Polskich

MASAŻ POWIĘŹIOWYCH TKANEK GŁĘBOKICH MIĘKKICH TAŚM I PUNKTÓW SPUSTOWYCH BÓLU KRĘGOSŁUPA

masaż i nastwaianie kręgosłupa Rybczyński masaż głęboki w leczeniu bólu kręgosłupa masaż i nastawianie kręgośłupa

Masaż i Terapie Manualne są bardzo skutecze w leczeniu  dolegliwości bólowych a szczególnie w schorzeń kręgosłupa. Tak szkodliwe dla organizmu leki przeciwbólowe tylko chwilowo uśmierzają odczucie bólu gdy choroba dalej postępuje niszcząc nasze organy ciała .

Prawidłowo wykonany zabieg manualny nie tylko uwalnia chorego od bólu, lecz jednocześnie przywraca pełną sprawność fizyczną bo usuwa przyczyny powstawania choroby a nie tylko objaw .

Wpływa korzystnie na psychikę chorego, samopoczucie – powodując pełne rozluźnienie i relaks. Likwidując ból ,napięcia mięśni przykręgosłupowych, więzadeł i torebek stawowych działa  korzystnie na pracę układu nerwowego. Wskazane jest korzystanie z terapii manualnych nie tylko gdy kiedy pojawi się ból ale również w celach profilaktycznych, aby uwolnić od napięć wywołanych stresem i codzienną pracą. „Wiadomo że profilaktyka jest tańsza od kosztownego leczenia”

Masaż jest jednym z najstarszych i najprzyjemniejszych sposobów terapii naturalnych

Bezpośrednio wpływa na całe ciało uwalniając od bólu zwalczając, zaburzenia krążenia krwi i energii, choroby mięśni, stany zapalne stawów i choroby wewnętrzne

CHIROPRAKTYKA – TERAPIA  MANUALNA KRĘGOSŁUPA

Chiropraktyka oddziałuje na cały narząd ruchu.  Jej celem jest umożliwienie organizmowi przywrócenie dobrego zdrowia poprzez delikatne mobilizacje czaszki, kręgosłupa, miednicy, klatki piersiowej oraz kończyn górnych i dolnych, a w konsekwencji zapewnienie poprawnego działania układów: ruchowego, nerwowego i wydzielania wewnętrznego, sterujących naturalną zdolnością organizmu ludzkiego do samoleczenia.

Opiera się one na założeniu, że większość chorób, na które cierpimy, spowodowana jest przesunięciem podwichnięciem kręgów kręgosłupa i zablokowaniem stawów kręgowych oraz złym ustawieniem talerzy miednicy. Jeśli przywróci się im prawidłowe położenie oraz ruchliwość wszystko powróci do normy, a my pozbędziemy się bólu.

Praca Terapeuty Manualnego Kręgosłupa – Chiropraktyka polega na ręcznym naturalnym ustawieniu miednicy – manipulacji  kręgami i stawami , przywróceniu ich ruchomości oraz właściwym ustawieniu, by nie uciskały nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego co spowoduje ustąpienie dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Po odblokowaniu stawów kręgosłupa i przywróceniu symetrii miednicy proponuje Państwu dalsze rozluźnienie obolałych  tkanek miękkich – punktów spustowych i mięśni przez wykonanie masażu manualnego.

leczenie bólu kręgosłupa skrzywienie kręgosłupa wynika ze złego ustawienia miednicy skrzywienie miednicy i kręgosłupa w leczeniu chorób kręgosłiupa

 

PROPONUJE PAŃSTWU MASAŻE MANUALNE NAJLEPIEJ GDY SĄ WYKONYWANE PO  TERAPII MANUALNEJ CHIROPRAKTYKI :

 

  • TKANEK MIĘKICH  I  PUNKTÓW  SPUSTOWYCH MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH

  • ZDROWOTNE – KRĘGOSŁUPA – PRZECIWBÓLOWE

  • CHIŃSKI – JAPOŃSKI – KLASYCZNY

  • GUMOWĄ CHIŃSKĄ BAŃKĄ

  • SPORTOWY – POURAZOWY

WSKAZANIA DO MASAŻU I TERAPII MANUALNYCH:

  • BÓLE KRĘGOSŁUPA I SKRZYWIENIA – SKOLIOZY

  • RWA KULSZOWA, LUMBAGO ,KRĘGOZMYK „WYPADNIĘCIA DYSKÓW”

  • BÓLE STAWÓW RÓŻNEGO POCHODZENIA

  • BÓLE GŁOWY, MIGRENY

  • BÓLE PLECÓW I BARKU SPOWODOWANE PRACĄ PRZY KOMPUTERZE I PROWADZENIEM SAMOCHODU CIĘŻKĄ PRACĄ

  • ZAPALENIA NERWÓW, KORZONKÓW, RWY KULSZOWE, WYPADNIĘCIA DYSKU, LUMBAGO, TZW. „POSTRZAŁY”

  • PRZYKURCZE I NIEDOWŁADY MIĘŚNI I ŚCIĘGIEN

  • ZAPALENIA I STANY POURAZOWE STAWÓW

  • NIEWYDOLNOŚĆ UKŁADU KRĄŻENIA, ŻYLAKI BEZ OWRZODZEŃ , ODLEŻYNY

  • REUMATYZM, RZS, ARTROZY

  • OSTEOPOROZA

  • ROZSTĘPY SKÓRNE I MIĘŚNIOWE, WIOTKOŚĆ SKÓRY, BLIZNY POOPERACYJNE

  • OGÓLNE PRZEMĘCZENIE ,STRES, DEPRESJE, APATIA

  • PRAGNIENIE PRZYWRÓCENIA SWOJEJ SKÓRZE I MIĘŚNIOM NATURALNEJ JĘDRNOŚCI I ELASTYCZNOŚCI

 

WPŁYW MASAŻU NA ORGANIZM CZŁOWIEKA

TKANKĘ SKÓRNĄ:

Masaż ułatwia oddychanie skórne. W czasie zabiegu usuwane są ze skóry obumarłe komórki naskórka. Naczynia skórne rozszerzają się, poprawia się odżywienie skóry i znajdujących się w niej gruczołów. Ułatwia się oddychanie skórne. Skóra nabiera ładnego koloru i ujędrnia się.

UKŁAD KRWIONOŚNY I LIMFATYCZNY:

Masaż pobudza układ krwionośny i limfatyczny, organy dostają dużą porcję tlenu i substancji odżywczych. Masaż ułatwia usunięcie przez organizm toksyn – produktów rozpadu, likwidację opuchlizn (wchłanianie obrzęków) – objawów zastoinowych. Polepsza powrót krwi żylnej do serca, ułatwia jego pracę. Masaż przyśpiesza cyrkulacje krwi w naczyniach krwionośnych, zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc.

CENTRALNY I OBWODOWY UKŁAD NERWOWY:

Masaż w zależności od potrzeby może być przeprowadzony chwytami  oddziałującymi pobudzająco lub uspokajająco na organizm. Zadaniem jego jest wysyłanie bodźców do mięśni i  gruczołów wydzielania wewnętrznego, oraz do poszczególnych narządów ustroju w zależności od potrzeby: kojących, tonujących (gdy jest potrzebne uspokojenie) oraz intensywnych, dynamicznych (gdy jest potrzebne pobudzenie, a także poranny rozruch).Jest skutecznym sposobem przeciwbólowym znakomitym w chorobach kręgosłupa, rwie kulszowej, dyskopatii ,kręgozmyku, lumbago, skoliozie, oraz chorobach mięśni i stawów.

NA TKANKĘ MIĘŚNIOWĄ:

Masaż pobudza włókna mięśniowe do skurczu, podnosi ich napięcie. Jest to ważne przy zanikach mięśniowych tak w masażu klasycznym jak i  w wzmacniającym – izometrycznym sportowym . Masaż nawet kilkukrotnie zwiększa zdolność mięśni do wzmożonego wysiłku.

STAWY I APARAT WIĘZADŁOWY:

Pod wpływem masażu zwiększa się stopień ruchomości stawów, elastyczność i wytrzymałość ścięgien i więzadeł.

UKŁAD POKARMOWY:

Masaż  polepsza pracę układu pokarmowego – jego ukrwienie, co w znacznym stopniu poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także polepsza funkcje wydalniczą.

 

TERAPIE POWIĘŹIOWE – TKANEK  MIĘKKICH  TAŚM  POWIĘZIOWYCH  I  PUNKTÓW SPUSTOWYCH  BÓLU  MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH

Do najczęstszych spotykanych dysfunkcji zalicza się urazy i przeciążenia tkanek miękkich  mięśni, ścięgien i więzadeł. Terapia tych struktur to zbiór różnych technik, dzięki którym możemy uzyskać ich rozluźnienie i powrót do fizjologicznego napięcia. Najczęściej stosowane metody to: masaż tkanek głębokich – techniki energizacji mięśniowej -poizometryczna relaksacja i  mobilizacja – rozluźnienie powięźiowe

ZASTOSOWANIE TERAPII TKANEK MIĘKKICH  I PUNKTÓW  SPUSTOWYCH  BÓLU

·        LIKWIDACJA PUNKTÓW SPUSTOWYCH BÓLU

·        ZWIĘKSZENIE ELASTYCZNOŚCI TKANEK

·        PRZYSPIESZONA REGENERACJA TKANEK POPRAWA MOBILNOŚCII  MIĘŚNI

·        RÓŻNEGO POCHODZENIA BÓLE

·        ZABURZENIA NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO

·        OGRANICZENIA RUCHOMOŚCI

·        SZTYWNOŚĆ KARKU

·        BÓLE PLECÓW I KRĘGOSŁUPA

·        RÓŻNEGO RODZAJU POZOSTAŁOŚCI PO URAZACH

·        W WADACH POSTAWY – SKOLIOZACH

MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH

jest formą terapii skupiającą się na przywracaniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Poprzez rozluźnienie, wydłużenie, zlikwidowanie zrostów i uwolnienie utrzymujących się wzorców nieprawidłowych napięć w układach tkanek powoduje zmniejszenie bólu, poprawę giętkości i płynności ruchu oraz przywraca prawidłowy zakres w najbardziej efektywny i najmniej obciążający sposób.

Chroniczne napięcie mięśniowe oraz urazy mogą prowadzić do sklejania  się poszczególnych warstw powięzi, mięśni oraz więzadeł pierwotnie stanowiących autonomiczne struktury. Sklejenia mogą prowadzić do zaburzenia miejscowego krążenia, bólu, stanów zapalnych oraz zmiany lokalnej i globalnej mechaniki ciała. Celem masażu jest przełamywanie barier – „uwalnianie powięziowo-mięśniowe”  przez co przywrócenie naturalnej ruchomości i pozbycie się bólu

masaż głęboki i terapie punktów bólu kręgosłupamasaż i nastawianie kręgosłupa szyjnego terapia tkanek miekich w chiropraktyce kręgosłupa

 

MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWE ROZLUŹNIANIE – Powięź to włóknista tkanka, która otacza ciało pod skórą, otacza i przedziela mięśnie oraz grupy mięśniowe dzieląc je na warstwy. Powięź tworzy  integralna, nieprzerwaną łączącą strukturę od przyczepów w wewnętrznych częściach poprzez powięzi narządów  o rozcięgna podeszwowego stóp.

Dzięki sprężystym właściwościom tkanki łącznej i jej wszechobecnym występowaniu w ciele, informacja o stanie napięcia danej struktury może być przekazywana za pośrednictwem pasm szlaków powięziowych do najodleglejszych regionów ciała. Zgodnie z zasadą równowagi napięć – model pajęczyny zmiana napięć w jednym regionie musi w pierwszym rzędzie skutkować zmianą napięć w przeciwnym biegunie tego samego pasma, a pośrednio poprzez punkty przyczepów kostnych również w innych pasmach proporcjonalnie do ilości możliwych połączeń danego punktu kostnego. Jednocześnie wielowarstwowa budowa tej sieci sprawia, że napięcia mogą być przekazywane ze struktur powierzchownych na głębokie i odwrotnie.

MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWE ROZLUŹNIANIE to metoda, w której pacjent jest całkowicie pasywny i nie wykonuje żadnych czynności. Restrykcje w obrębie powięzi mogą powodować powstawanie nieprawidłowych napięć, które pociągają struktury kostne w nieprawidłowych kierunkach, doprowadzając do kompresji w stawach, powodując ból i dysfunkcję.

Struktury nerwowe i naczynia krwionośne mogą być uciskane zaburzając ich funkcję. Skrócenie struktur mięśniowo – powięziowych powoduje ograniczenie długości redukując siłę, możliwości kurczenia i wytrzymałość.

Przedstawiona metoda polega na likwidowaniu restrykcji wykorzystując tzw. fenomen rozluźniania. Organizm ludzki posiada wewnętrzny mechanizm samoregulacji w skład którego wchodzi też system powięzi. Zbudowany jest on z tkanki łącznej i tworzy coś w rodzaju ,,drugiego szkieletu”

Rosnąca grupa profesjonalistów zajmujących się leczeniem uważa, ze organizm ludzki posiada wewnętrzny mechanizm samoregulacji w skład którego wchodzi też system powięzi. Porównać go można tez do siatki, która otacza mięśnie, więzadła, organy wewnętrzne, naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i tkankę nerwową. Właściwie nie ma w naszym organizmie komórek, które nie są objęte powięziami.

W wyniku urazów, zapaleń, nieprawidłowej postawy ciała i gwałtownych skurczów struktura powięzi napina się. Brak równowagi w jej obrębie może zaś zapoczątkować występowanie patologicznych zmian tkanek lub całych organów.

Ponadto, występujące miejscowo napięcia powięzi mogą ulegać przemieszczeniu w obrębie całego organizmu. Ta właściwość powięzi powoduje, ze nawet wykonanie prac dentystycznych może w efekcie doprowadzić do przesunięcia kręgów czy rotacji miednicy

nastawianie i masaż kręgosłupa Poznańmasaż głęboki i krgarstwo Rybczyński Poznań

Należy przypuszczać, iż w czasie powstania urazu w centralnym układzie nerwowym tworzy się pamięciowy wzorzec bólowy. Może w efekcie doprowadzić do przesunięcia kręgów czy rotacji miednicy Należy przypuszczać, iż w czasie powstania urazu w centralnym układzie nerwowym tworzy się pamięciowy wzorzec bólowy.

Aby usunąć ból, lekarze medycyny tradycyjnej koncentrują się na objawach i proponują stosowanie toksycznych leków, które często wykazują skutki uboczne i nie sięgają do przyczyny powstania schorzenia. Rozluźnianie powięziowo-mieśniowe jest nową formą nieinwazyjnej terapii, której działanie obejmuje wszystkie organy, przewody, nerwy, naczynia krwionośne, mięśnie i kości. Daje nam ono możliwość usunięcia napięć w strukturze powięzi i przywrócenia równowagi w organizmie.

Tak rozumiany system napięć stwarza nieograniczone możliwości pracy metodami terapii manualnej. Przy pomocy technik pracy z tkanką miękką poprzez punkty spustowe można wpływać na normalizację napięć w strukturach nie tylko odległych, ale i głębokich ,trudno dostępnych dla terapeuty.

Ręka doświadczonego terapeuty bezbłędnie lokalizuje miejsca wzmożonego napięcia, a poprzez przyporządkowanie do odpowiedniego szlaku może on wysnuć wnioski co do możliwych zaangażowanych w łańcuch struktur.

Powiezie łączą się w taśmy – mięśniowo powięziowe – pasy utrzymujące i spinające szkielet człowieka. Uszkodzenie w obrębie systemu powięziowego może spowodować wzmożone napięcie nawet w odrębnych obszarach naszego organizmu, powodując kompresje w stawach , ograniczenie przepływu płynów oraz ucisk na struktury nerwowe, a tym samym objawy bólowe. Terapeuta poszukuje ograniczenia w przesuwalności powięzi i wykorzystując fenomen rozluźnienia likwiduje zaburzenia.

TASMY  – MIĘSNIOWO POWIĘZIOWE  I  ICH  FENOMEN

Zanim wsadzono na nas skórę, ciało ze wszystkimi narządami zostało ubrane w „koszulę” powięzi. Powięzie są cienkimi błonami o budowie włóknistej, o wzdłużnym przebiegu włókien (wzdłuż ciała). Najłatwiej obejrzeć je na..mięsie, które kupuje się w sklepie. Pokryte jest białą błoną, trudną do odcięcia, czyli niezwykle wytrzymałą. Ta wytrzymałość powiązuje narządy w sposób bezkompromisowy, na tyle mocno, by ciało uzyskało wewnętrzną stabilność „konstrukcyjną”, że tak to ujmę. Wszystkie powięzie zachodzą na siebie, tzn. łączą się ze sobą strukturalnie, wyrastają jakby z siebie i wrastają w sąsiednie. Dzięki temu ciało zachowuje zwartość, stabilność. Powięzie „porozumiewają się” ze sobą w dwojaki sposób: napięciem, które przenoszą na siebie wzajemnie oraz elektrycznie, przesyłając po sobie informację elektryczną właśnie. Dzięki tym cechom wszelkie informacje dotyczące stanu ciała w jednym miejscu są rozsyłane po całym ciele za pomocą sieci powięziowej i odbierane przez najbardziej odległe miejsca. Przykładem tego jest choćby wpływ naprężenia rejonu podpotylicznego na stan napięcia miednicy. I odwrotnie. Naprężenia w rejonie bioder przenoszone są najczęściej w kierunku kolan, stóp ale i twarzy, stawów żuchwy. Naprężenia w rejonie łopatki daje reakcje w obrębie ramienia, łokcia i samych rąk. W ten właśnie powtarzalny sposób wytwarzają się specyficzne dla danych obrazów dysfunkcji wzorce. Dają się systematyzować, grupować, gromadzić w tzw. zespoły określonych schorzeń. Powięzie mają zdolność drażnienia swoim podrażnieniem innych struktur w ciele: tych należących do narządu ruchu, jak i tych, które są z grupy narządów wewnętrznych. Bo o tym także nie wolno zapominać. Język przenośni potrafi wiele powiedzieć o wzajemnym wpływie powięzi na struktury organów wewnętrznych. Osierdzie, tarcza otaczająca serce, napręża się nadmiernie, gdy serce ulega „zranieniom”, by chronić serce przed kolejnymi „razami”. Napięcie osierdzia prowadzi do niedokrwienia serca, a stąd juz prosta droga do choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Przykłady można mnożyć.

Powięzie są wdzięcznym odbiorcą pracy „na powięziach”. To bardziej praca na „czuciu” powięzi, na ich reakcjach, niż na ich mechanicznej charakterystyce. Terapeuta rękami „czyta” napięcia powięzi, ich główne kierunki, próbuje dotrzeć do ich źródła. Trudno opisywać pracę na napięciach powięziowych, gdyż jest to bardziej intuicyjna „gra na powięziach”, niż jakieś „ustawianie” ich czy też usiłowanie czegokolwiek. Powięzie „dobrze poprowadzone”, same wyzbywają się nieprawidłowości, naprężeń, normalizując swój stan, a co za tym idzie – stan organizmu, jako całości. Im mniej zwiększonych napięć, tym mniej patologii w ciele. Także tej niewidocznej, podprogowej, „skradającej się”. Praca na powięziach potrafi zastąpić miejscowe „dziubanie” i pochylanie się nad lokalnymi dysfunkcjami mięśni, zaburzeniem połączenia międzykręgowego czy innych. Powięzie są pewną nadrzędnością ponad pozostałymi elementami, gdyż to one opinają je sobą i wpływają na ich pracę. Za ciasna koszula założona na ciało uniemożliwi swobodę pracy, funkcjonowania. Tak samo jest z powięziami. One reagując na wszystko, kim i czym jesteśmy, przechowują napięcia, pamiętają je i nie specjalnie umieją się ich wyzbywać samodzielnie. Stąd choroby…

Nadmiernie napięte powięzie to min:   chłodne ręce, stopy, drętwienia, ciężkie kończyny, wrażenie otępienia, zmęczenia nieustannego, bezsenność lub nadmierna senność, ciężar, wrażenie opuchnięcia lub wręcz opuchnięcie, problem z „czuciem” określonego miejsca w ciele, promieniowanie jakby drażnienie prądem –  naśladownictwo konfliktu korzeniowego   i inne, nie reagujące na tzw. konwencjonalną terapię.

TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH – MOBILIZACJA TKANEK MIĘKKICH I PUNKTÓW SPUSTOWYCH BÓLU

Punkt spustowy to wrażliwe miejsce w obrębie hipertonicznych tkanek, umiejscowione w mięśniach lub na przebiegu ich ścięgien lub powięzi. które jest bolesne pod wpływem ucisku i powoduje ból . Nie ma jasnej definicji określającej charakter i przyczyny ich powstawania.  Występowanie punktów spustowych zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu, ogranicza elastyczność tkanek, wywołuje ból, może być przyczyną przeciążeń mechanicznych. Wyróżnia się punkty spustowe oraz punkty wrażliwe – wszystkie traktujemy jako punkty terapeutyczne tzn. takie na które możemy oddziaływać obniżając ich pobudliwość promieniujący oraz inne objawy w obszarach ciała odległych od miejsca drażnienia.

Zespół bólu mięśniowo-powięziowego charakteryzuje się występowaniem wielu objawów, często mylony jest z innymi schorzeniami, których przyczyną jest obecność mięśniowo-powięziowych punktów spustowych . Punkty te określane są jako nadwrażliwe miejsca zlokalizowane w obrębie mięśnia szkieletowego wykazujące zwiększone napięcie wyczuwalne palpacyjnie.

Są one bolesne przy nacisku i bywają przyczyną charakterystycznego bólu promieniującego, tkliwości uciskowej a nawet objawów ze strony autonomicznego

układu nerwowego. Zespołowi temu towarzyszy wiele objawów, takich jak ograniczenie zakresu ruchu w stawach, uczucie sztywności mięśni, szczególnie po długich okresach unieruchomienia (na przykład rano po przebudzeniu), czy osłabienie siły mięśniowej.

Aktywne punkty spustowe mogą przyczyniać się do powstawania punktów utajonych, które nie są źródłem odczuwania dolegliwości bólowych lecz wpływają na ograniczenie ruchu w stawach i postawę ciała. Poza silnie odczuwanym bólem, punkty mięśniowo-powięziowe nie są zagrożeniem dla życia chorego.    (…)  . Niektórzy z autorów zauważają, że przewlekły ból, o często niewyjaśnionym pochodzeniu, może być spowodowany zaburzeniami emocjonalnymi. Jednakże zaburzenia te są raczej konsekwencją przewlekłego bólu niż jego przyczyną.

Likwidując te punkty podrażnienia doprowadza się do znacznego zmniejszenie napięcia tkankowego w danym obszarze zaburzenie. Rozluźnioną tkankę należy na końcu doprowadzić do prawidłowej długości poprzez techniki wcześniej wymienione. Techniki lecznicze stosowane w obniżaniu pobudliwości tych punktów to ucisk, delikatny dotyk, głębokie głaskanie, rozciąganie, pozycyjne rozluźnianie ,masaż tkanek głębokich . Dobór techniki zależy od intensywności bólu i rodzaju dysfunkcji

 

UKŁAD NERWOWY CZŁOWIEKA

Obwodowy układ nerwowy tworzą korzenie rdzeniowe i nerwy obwodowe. Układ ten zabezpiecza odbiór doznań czuciowych oraz przewodzi pobudzenia z ośrodków nerwowych (rdzeń, mózg) do narządów wykonawczych (mięśni, gruczołów dokrewnych). Nerwy obwodowe zbudowane są z włókien nerwowych ruchowych, czuciowych i autonomicznych. Włókna ruchowe i autonomiczne przewodzą pobudzenia do narządów wykonawczych (mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego). Włókna czuciowe przewodzą pobudzenia do ośrodków nerwowych.

Objawy uszkodzenia korzeni rdzeniowych mogą być diagnozowane przez wykonanie zdjęć kręgosłupa RTG lub przez ocenę czuciowych potencjałów wywołanych z odpowiedniego dermatomu (obszaru skóry lub mięśni unerwionego przez określony korzeń rdzeniowy). (Patrz unerwienie segmentarne kręgosłupa) Uszkodzenie korzeni rdzeniowych najczęściej jest wywołane przez ucisk wypadającego jądra miażdżystego (tzw. dysku). Pełna ocena usytuowania wypadającego jądra miażdżystego jest możliwa przy pomocy badania tomokomputerowego (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI).

Wykorzystano artykuły:

„Możliwości zastosowania różnych technik terapii manualnej w leczeniu zespołów bólowych” pięty. lek. med. Piotr Godek

„Neurofizjologiczne aspekty bólu mięśniowo-powięziowego”Nowiny Lekarskie 2009, 78, 2, 153–158.MARCIN WYTRĄŻEK, JULIUSZ HUBER, ALEKSANDRA ZAG ŁOBA-KASZUBA, ALEKSANDRA KULCZYK, JOANNA LIPIEC

artykuł masarzciechocinek i  artykuł emasazpl